StarTech.com 2-Post 12U Heavy-Duty Wall-Mount Network Rack, 19" Open Frame Server Rack, 12" Deep, Wall Mount Data Rack for IT / AV / Patch Panel / Computer Equipment (RK12WALLO)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
This open-frame wall-mount server rack provides 12Uof storage, allowing you to save space and stay organized. The equipment rack can hold up to 198 lb. (90 kg).Easy, hassle-free installationThe network rack is 12 in. (30.4 cm) deep, so it's perfect for smaller spaces. It's easy to assemble and features mounting holes that are spaced 16 in. apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on commonwall-frame stud spacing. The wall-mount rack comes in a flat-pack which makes it easy to transport and reduces shipping costs.Free up spaceYou can mount the open-frame rack where space is limited, such as on a server room wall, office, or above a doorway, to expand your workspace and ensure your equipment is easy to access.Keep your equipment cool and accessibleBy having an open frame the server rack provides passive cooling to equipment. Additionally, the open frame provides easy access and configurability to your equipment, allowing you to maximize productivity.The RK12WALLO is backed by a StarTech.